Pensjon og skatt i 2025
Parameterne for beskatning videreføres i all hovedsak og det innebærer at forsert pensjonsuttak også i 2025 vil være ulønnsomt for de fleste.
Skattesatser for lønn og pensjon
Figuren til venstre viser beskatning av lønnsinntekt. Det grønne området viser marginalskattesatsen for ulike inntektsnivåer fra 300.000 til 1.400.000 kroner. Den øker fra 33,7% til 43,4% ved innslagspunkt for trinnskatt 3 (697 150 kr) og ytterligere til 46,4 og 47,4 ved innslagspunkt for trinnskatt 4 og 5.
Merk likevel at lønn opp til 7,1 G (antatt å være 907.000 kroner i 2025) skaper pensjon i Folketrygden. Dette er markert med en mørkere grønnfarge. Når man korrigerer for dette, så blir ‘ekte marginalskattesats’ på lønnsinntekt vesentlig lavere. Figuren viser også gjennomsnittlig beskatning for ulike inntektsnivåer, både med og uten korreksjon for verdien av pensjonsopptjening.
Høyre figur viser marginalskatt på pensjonsinntekt. Karakteristisk er at man ikke betaler skatt i det hele tatt på pensjon opp til 276.546 kroner, men at marginalskatten på overskytende inntekt er svært høy. Høyeste marginalskatt på pensjon er på 47,8% og forekommer i intervallet 306.050 til 422.950 kroner. Skrekkeksempelet fra i 2024 er altså fortsatt i høyeste grad reelt. Gjennomsnittlig skattesats for pensjon er fremstilt som hvit kurve.
Forsert uttak av pensjon
Uttak av pensjon fra 62 år samtidig med at man fortsatte å jobbe var svært lønnsomt de første årene etter pensjonsreformen.
Artikkelen Taper på pensjonsuttak fra 62 år ble skrevet i fjor sommer og forklarer grundig hvordan skattereglene i de påfølgende årene er blitt justert slik at dette i de fleste tilfeller ikke lenger er lønnsomt.
Figurene her er oppdatert med budsjettallene for 2025 og de viser at utviklingen fortsetter:
- Det særskilte skattefradraget for pensjonsinntekter fortsetter å bli underregulert.
- Innslagspunktet for trinnskatt 3 blir stadig lavere og satsen fortsetter å økes, denne gang fra 9,6 til 9,7 prosent.
- Trinnskatt 4 og 5 viser noe av det samme, selv om satsene her ikke er blitt økt.
Den skattemessige fordelen ved et forsert pensjonsuttak blir stadig mindre og de skattemessige ulempene skjerpes.